Jde o světově unikátní projekt spojený s pátrací hrou pro veřejnost - více na stránkách Laborky.cz.
Naším cílem bylo vynesení gondoly - Dropionu, jejíž součástí byly kromě kamer, měření a řízení letu tzv. Stratocache (stratokeše), pomocí balonu do stratosféry. Po vystoupání do požadované výšky došlo nejprve k vypuštění stratokeší a po krátké době k oddělení nosného balonu od Dropionu, který začal na padáku sestup zpět na zemský povrch.
Laborky.cz měly v projektu tyto stěžejní úkoly:
Prvotní jednání s úřady zajišťoval Martin Divíšek st., návrh a programování řídícího počítače letu (který se staral např. i o to, aby celá sestava neopustila hranice republiky) řešil Prochy za tiché asistence Krtka, mrazové testy se prováděly v dílně Laborek, úpravy trackerů pro jednotlivé Stratocache se dělaly také v dílně Laborek, ale co bylo pro samotný let důležité, to byl slánský "Houston" - Řídící středisko letu, které celé zřizovaly a obsluhovaly Laborky.cz. Bylo umístěno v budově gymnázia. Využili jsme modernizovanou počítačovou učebnu, kterou jsme proměnili na opravdové řídící středisko.
Provozovali jsme zde 10 hlavních řídících počítačových pracovišť, o které se starali členové Laborek a také dobrovolníci ze školy a 4 záložní pracoviště, kde se sledoval letecký provoz, predikoval se dopad a také se navigovala STRATOCACHING RESCUE vozidla, která se starala o odlov Dropionu po dopadu na zem. Na stěny se promítaly videostreamy jednak přímo z kamery AXIS na Dropionu, jednak z místa startu a samozřejmě mapy letu a predikce dopadů. Celou show jste mohli sledovat online na TECHNETU.
Po společném odpočítávání se naše řídící středisko rozjelo naplno. Od 8:00 do 18:00 jsme se nezastavili. 
Velkým překvapením byla návštěva celého týmu hledačů, který nalezl Stratocahe BASF a také mladé dvojice, která nalezla Stratocache AXIS.
Na Dropionu byly kamery, máme tak krásná videa z celého letu. Je vidět, jak míjíme několik letadel, jak Dropion dopadá na zahrádku rodinného domku...
Videa se postupně zveřejňují na stránkách Technetu a budou i na stránkách Laborek.cz.
Celý projekt také představíme v pořadu Zázraky přírody, v některém z nových dílů v roce 2014.
Děkuji všem zúčastněným a partnerům, kteří si s námi "sáhli nad mraky".
Co nás velmi potěšilo, to byl telefonát z České kosmické agentury od p. Halouska, který celou obsluhu a provoz Řídícího střediska letu velmi chválil.
Tak možná někdo z našich studentů jednou zasedne v ESA nebo v podobně velkém řídícím středisku, jako je to skutečné v Houstonu.
Za Laborky
Krtek

Stratocaching
Pod námi mraky a letadlo...

Letadloooooo
Letadloooooo...

Řídící středisko
"Houstone, máme tady problém..." 

Řídící středisko ve Slaném
Projekční stěna Řídícího střediska letu - LABORKY.CZ - Gymnázium V. B. Třebízského ve Slaném



Joomla templates by a4joomla